В кого є шанс працевлаштуватися

За півроку в Україні число шукачів роботи подвоїлося. При цьому кількість пропозицій від роботодавців у країні зменшилася у два рази.

Компанія HeadHunter Україна оприлюднила результати дослідження про стан ринку праці в другому півріччі 2008 року.

Якщо ще наприкінці літа ринок праці характеризувався стабільним зростанням кількості вакансій, то в жовтні-листопаді намітилася тенденція їх стрімкого зниження. Зокрема в жовтні кількість вакансій зменшилася на 15 % у порівнянні з вереснем, а в листопаді — на 46 % у порівнянні з жовтнем. Найвищий конкурс при прийомі на роботу під кінець року був зафіксований у таких секторах, як ЗМІ, вищий менеджмент, маркетинг і реклама.

Кількість вакансій у меншому ступені скоротилася в IT-сфері, а також медицині та фармацевтиці.



В IT-сфері поки є робота


Як відзначають фахівці HeadHunter, починаючи з вересня поточного року конкурс практично зі всіх позицій виріс у два рази. Відносно стабільною залишається ситуація в сфері інформаційних технологій, на цей сектор зараз припадає кожна п’ята вакансія. Причому з окремих напрямків навіть в умовах кризи спостерігається збільшення кількості вакансій. Зокрема в осінні місяці пропозиція роботи збільшилася для маркетологів IT-сфери.

«На сьогоднішній день багато компаній не здатні оплачувати дорогу друковану і ТВ-рекламу, а тому перераховують свої рекламні бюджети на наступний рік на користь Інтернету», — пояснює ситуацію PR-менеджер компанії «УкрНет» Микола Тимошенко.

Також збільшилася кількість вакансій для IT-аналітиків (+22 %) та адміністраторів баз даних (+11 %). Крім того, поки зберігається дефіцит інженерів у сфері комунікацій та ERP-фахівців. Обійшла комп'ютерних фахівців і тенденція зниження рівня заробітних плат.

У сфері продажів на тлі стабільної кількості вакансій наприкінці року в 2,4 рази зросла кількість шукачів роботи. Найбільший конкурс (кількість претендентів на одну вакансію) склався в цей період для менеджерів з продажів автомобілів, паливно-мастильних матеріалів, алкоголю, металопрокату та електроніки.

Банки публікують заморожені вакансії

Як відзначають фахівці HeadHunter, в області маркетингу та реклами цієї осені спостерігався один з найвищих конкурсів на вакансії — шукачів роботи було в 5 разів більше, ніж пропозицій від роботодавців. Найвищий конкурс сформувався серед бренд-менеджерів (6 людей на місце), фахівців з комунікацій (5,4) та асистентів (5,6). Найбільше вакансій відкрито в сфері управління проектами і дослідження ринків.

«В умовах кризи компанії намагаються знизити витрати, у тому числі і на рекламу. Частина компаній буде відмовлятися від дорогих видів реклами, інші компанії повністю скоротять витрати на рекламне просування. У підсумку, потреба у фахівцях у сфері PR і реклами різко скорочується», — пояснює Ганна Сокольчук, керівник центру аналітичних досліджень рекрутингової компанії «Анкор».

Як відзначає гендиректор агентства комунікацій KEY Communications Людмила Кречмер, процеси оптимізації витрат торкнулися всіх сфер, у тому числі PR і реклами.

Непроста ситуація також сформувалася в банківській і фінансовій сферах. У жовтні скорочення вакансій в цьому напрямку склало 50 %, а в листопаді — 46 %. Досить поширеною стала практика, коли банки розміщують інформацію про набір фахівців, хоча насправді ці вакансії у фінустанові заморожені.

«Фахівці з кадрів деяких банків не приховують того факту, що, публікуючи вакансії в цей період, формують кадровий резерв, інформуючи про вакансії, які не є відкритими в цей момент. Ситуація пояснюється тим, що в докризовий період даний професійний напрямок переживав кадровий голод», — пояснює Тетяна Топчій, директор з маркетингу та PR HeadHunter Україна.

За її словами, попит на фахівців для інвестиційно-банківської сфери почав стрімко рости три роки тому, а в 2007 році зріс в 5 разів у порівнянні з 2006-м.

Топ-менеджерам ріжуть зарплати

Головною тенденцією в сфері керівного персоналу стало серйозне зниження рівня пропонованих зарплат. Приміром, якщо в жовтні-листопаді минулого року директорові з розвитку в середньому пропонували 3,5 тисячі доларів, то цього року — 2,8 тисячі. Позиція середньостатистичного фінансового директора подешевшала на 300 доларів — до 3,3 тисячі доларів.

Ще однією особливістю нинішнього року стало зменшення максимального рівня пропонованих зарплат керівникам. Таке зниження було зафіксовано в усіх напрямках. Зокрема, якщо торік тому ж директорові з розвитку пропонували до 9 тисяч доларів на місяць, то в цьому — максимум 5. З 8 до 5 тисяч доларів знизилися максимальні оклади директорів з персоналу і маркетингу.

Найбільший конкурс серед топів відзначений для IT-директорів ПЗ і директорів з продажів. Найменший — для керівників у сферах фінансів і маркетингу.

У грудні, як і очікувалося, більш активно почали розміщувати свої резюме фахівці з роботи з персоналом. Якщо за весь листопад на порталі з працевлаштування JOB.ukr.net свої оголошення розмістили або оновили 1,47 тисячі HR-фахівців, то з 1 до 18 грудня таких було вже майже 2 тисячі.



Кадровики не потрібні


Фахівці рекрутингових компаній ажіотаж з боку HR пов’язують зі скороченнями саме таких фахівців наприкінці року.

Пояснюють це тим, що після масових скорочень кадрів у жовтні-листопаді компаніям вже не потрібна була частина кадровиків. Кого потрібно було звільнити — вже звільнили, а проводити освітні програми для співробітників компанії в умовах економічної кризи собі дозволити не можуть.

Вікторія, директор з персоналу юридичної компанії, шукає нове місце роботи протягом 3 тижнів, але поки її пошуки не увінчалися успіхом. «Наша фірма перейшла на скорочений робочий день, тому я шукаю нову роботу», — розповідає Вікторія. За останні 3 роки Вікторія вже кілька разів змінювала роботу, але раніше знайти нове місце для неї не становило великих зусиль.

«Коли я влаштовувалася на останнє місце, то обирала між декількома пропозиціями, які мене повністю влаштовували, — розповідає вона. — Зараз же на розіслане резюме практично ніхто не відповідає. За час пошуку в мене було лише дві співбесіди, але запропоновані умови мене не влаштовують».

Зарплати пропонують ті ж

У цілому ж на ринку праці України зберігається тенденція збільшення кількості розміщених резюме і зменшення пропонованих вакансій. Як й у жовтні-листопаді, найбільш затребуваними в шукачів роботи були позиції менеджера з продажів, фінансиста, фахівця в сфері маркетингу і PR, а також інженерні спеціальності. Що стосується пропонованих заробітних плат, то вони, за даними компанії «УкрНет», у порівнянні з попереднім місяцем практично не змінилися.

news.finance.ua

old_editor, 30.12.2008 17:04



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини