Фінансово-економічна криза породжує масу чуток серед населення. Дехто панічно боїться втратити кошти, розміщені на депозитах у банках. Ті, хто сплачує за кредитами, сподіваються уникнути боргу перед збанкрутілими фінустановами. Що ж насправді чекає на Вас в умовах фінансової нестабільності?Вклади можна зняти через суд, але це довго та нервовоЯкщо Ви - власник термінового депозитного рахунку, Ви теоретично, та й практично, можете достроково зняти свої кошти, попри те, що Національний банк загальмував цей процес на деякий час.
Зробити це можна через суд. Фахівці-юристи вважають, що будь-який вкладник із великим успіхом виграє такий суд у будь-якого банку.
Адже постанова Нацбанку залишається постановою, а Конституція та різноманітні кодекси мають більшу силу, ніж документ головного фінансового відомства.
Отже, основний закон країни та інші законодавчі акти забезпечують громадянам країни право зняття грошей зі своїх рахунків у будь-який час. Але слід зазначити, що суд цей триватиме декілька місяців і забиратиме час та нерви.
Тому все ж таки, якщо у Вас немає нагальної потреби в грошах, варто зачекати закінчення терміну дії депозитного договору і забрати кошти.
Назустріч підуть...Якщо ж у Вас є реальна і обґрунтована потреба в грошах, то комерційний банк повинен піти назустріч своєму клієнту. Так, кошти можуть бути достроково зняті з причини весілля, похорон, сплати за навчання, купівлі житла тощо.
Причина звернення зазначається в заяві на ім'я керівника банку і, як свідчить досвід, фінустанова завжди йде на зустріч людям. Правда, фахівці стверджують, що банки видадуть рівно стільки грошей, скільки потрібно на зазначену справу.
Наприклад, якщо Вам потрібно сплатити за навчання 2 тис. дол., а на рахунку у Вас - 10 тис. дол., то решту 8 тис. зняти терміново не вийде.
Фонд гарантування працюєЯкщо банки не почнуть лопатися один за одним (а цього все ж таки не повинно статися, адже Нацбанк тримає ситуацію під контролем і надає банкам допомогу), то вкладники окремих, все-таки збанкрутілих, банків зможуть отримати свої гроші через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
На сьогоднішній день цей фонд гарантує повернення всім вкладникам не більше 50 тис. грн. При цьому повинна повертатися як сума депозиту, так і всі нараховані на нього відсотки.
Гарантії стосуються депозитних вкладів як у національній, так і в інших валютах, які будуть перераховані в гривню за офіційним курсом Нацбанку.
Відомо, що керівництво країни пропонувало збільшити суму компенсації до 100 тис. грн. Однак не варто на ці гроші розраховувати.
Аби це стало реальністю, НБУ повинен перерахувати Фонду гарантування додаткові кошти. А це неможливо без змін до державного бюджету. Тобто вирішення цього питання - в компетенції Верховної Ради, яка, як відомо, на сьогодні розпущена.
Коли формально починаються виплати?Слід пам'ятати, що Фонд гарантування вкладів не починає виплати одразу після того, як Ваші гроші стали недоступними в тому чи іншому банку.
Спершу повинна розпочатися процедура ліквідації фінустанови. У ній встановлюється тимчасова адміністрація на термін до одного року і вводиться мораторій на вилучення вкладів. Він може тривати не більше півроку.
Після того, як буде призначено ліквідатора, протягом 20 діб він повинен надати списки постраждалих вкладників до Фонду гарантування. Протягом місяця останній повинен перевірити цей список, прийняти рішення про повернення вкладів і повідомити про це через державну пресу: газети "Урядовий кур'єр" та "Голос України".
Потім формально і починаються виплати коштів вкладникам. Це відбудеться приблизно через два місяці після початку процедури банкрутства банку.
Слід зазначити, що практично всі банки на сьогодні є учасниками Фонду гарантування. І є лише одне велике питання: чи вистачить коштів цієї організації для виплати за всіма проблемними вкладами?
На початок жовтня 2008 року у фонді було акумульовано близько 1,7 млрд. грн. А на депозитних рахунках українських банків, за даними НБУ, знаходиться близько 200 млрд. грн. фізичних осіб. Скільки з них підпадуть під виплату в межах 50 тис., експерти оцінити не беруться.
Ясна річ, що в тому разі, якщо банки будуть масово банкрутувати, Фонд гарантування вкладів аж ніяк не розрахується з усіма. Але цю проблему, за законодавством, повинен вирішити Національний банк, надавши людям гроші із своїх резервів.
Як видно, проблеми в цьому питанні є, але головне - не панікувати. Повторення 1991 року, коли всі в один день втратили свої заощадження в "Сбєрбанку СРСР" не буде, і це головне.
Є кредити, що робити?Якщо ж Ви - кредитний клієнт банку, то Вам також не варто сподіватися на "халяву". Якщо збанкрутувала фінустанова, в якій фізична особа отримала, наприклад, іпотечний кредит, то гроші все-одно повертати доведеться.
Тільки, зазвичай, уже іншому банку, що викупив Ваші зобов'язання. Однак і тут є один пікантний момент.
Згідно із законодавством, якщо змінюється власник зобов'язань, новий кредитор не має права коригувати умови Вашого договору. Але багато банків останнім часом збільшили процентні ставки за кредитами. І тут щось зробити буде неможливо, доведеться погоджуватися на умови нового кредитора.
Банківське золото на вас чекаєЩо ж робити сьогодні тим, хто має вільні кошти і все ж таки вагається, чи тримати їх в банці, чи вкласти у щось?
Експерти радять не зберігати гроші вдома, а все ж віддати їх у стабільні банківські установи.
Більше того, практично всі спеціалісти порадили ЕП не забирати з банків гроші після закінчення дії депозитних договорів або перекласти їх в інші, більш надійні фінустанови.
Певна річ, що дрібні та середні банки в кризові періоди є більш вразливими, але, як бачимо на прикладі "Промінвестбанку", і монстри ринку також можуть мати неабиякі проблеми.
Ще одна порада від експертів: скуповувати банківське золото. Воно зараз зростає в ціні, як, в принципі, і золото побутове. Бум на цей метал триває, і деякі банки за кілька місяців розпродали золота в 3-6 разів більше, ніж за декілька років.
До того ж , зараз саме час скуповувати побутову техніку, автомобілі тощо. За даними рітейлових компаній та автодилерів, ці товари і надалі зростатимуть у ціні, адже гривня продовжує дешевшати до основних валют світу.
У принципі ж, панічні настрої зараз не доречні, треба звикнути до думки, що весь світ зіткнувся з економічною кризою, яка, за різними оцінками, триватиме від одного до трьох років. Головне, її просто перечекати, як чорну смугу в своєму житті.
Олег Громов«Економічна правда»