Задуматися про пенсію молоду працівницю Інну змусила неприємна ситуація. Її роботодавець, який частину зарплати видає офіційно, іншу – готівкою, замість обіцяних 2 тис. грн. видав на руки (готівкою та через банкомат) 1850 грн. У відповідь на запитання, а де ж іще 150 грн., роботодавець повідомив – у Пенсійному фонді.Інна порахувала, що, теоретично, за 30 років трудового стажу, за умови стабільного відрахування із зарплати щомісяця 150 грн. до Пенсійного фонду, мала б нажити
54 тис. грн. Відтак, вийшовши на заслужений відпочинок, мала б отримувати (за умови перебування на пенсії 15 років) щомісяця по 300 грн. Це, звісно, не враховуючи надбавок і коефіцієнтів, за якими уряд нараховує пенсію. Але все одно, на думку Інни, це дуже мала сума. Куди прибутковіше, а головне – без зобов’язань, було б використати ці гроші вже зараз, – подумала вона. Чи жалкувати Інні про те, що офіційно працевлаштована на роботу, не відомо. Але тенденції свідчать: усе більше громадян не задоволені рівнем того, що вони віддають державі, коли працюють, і рівнем того, що пропонує їм Пенсійний фонд після виходу на пенсію.
Механізм
Діюча система Пенсійного фонду – “годівниці”, з якої зараз отримують пенсії понад 10 млн. українських пенсіонерів, функціонує завдяки надходженням від роботодавців і працівників. Кожен роботодавець щомісяця платить до Пенсійного фонду нарахування із заробітної плати – 32,3% за кожного свого працівника (4%, якщо працівник – інвалід). Цю суму вираховують із зарплати працівника. Крім того, він сам змушений віддавати ще 2% своєї зарплати (тієї, що залишилася) до Пенсійного фонду. Ще 1,5% заробітної плати працівника працедавець платить до фонду Соцстраху у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (лікарняні, декретні), сюди ж платить 0,5-1% працівник (0,5% – якщо зарплата нижча за прожитковий мінімум, який зараз становить 649 грн., і 1% – якщо більша).
Окрім того, із зарплати працівника працедавець відраховує 0,73-2,1% (залежно від категорії небезпеки) до Фонду страхування від нещасних випадків, а також 1,3% працедавець, та 0,5% – працівник – до Фонду страхування внесків на випадок безробіття. Якщо порахувати все разом, отримаємо 38,83-40,7% відрахувань із нашої заробітної платні.
Тепер про пенсію. Від 1 липня 2008 року її мінімальний розмір становить 544 грн. Згідно з пенсійним законодавством, розмір пенсії розраховують за формулою, що визначає пенсію як добуток середньомісячної зарплати та коефіцієнта стажу. Тут мав би діяти принцип – що довше працюєш, то більше маєш, але де-факто за ці гроші прожити буде неможливо. До прикладу, пенсія громадянина за наявності 40 років стажу (коефіцієнт 0,48000) і з рівнем офіційної заробітної плати 2395,82 грн. становитиме 1150 грн. Це основний розмір пенсії. Крім цього, за кожен повний рік роботи понад необхідний (для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років роботи) встановлюють доплату до пенсії з розрахунку 1% за кожен рік понаднормового стажу, але не більшу, ніж мінімальна пенсія. Оскільки величина мінімальної зарплати –
544 грн., доплата становитиме 15%, тобто 81,60 грн., а загальний розмір страхової пенсії – 1231,60 грн.
Пенсію видають із Пенсійного фонду – цьогоріч його бюджет становить 32 млрд. грн., але 22 з них – “позичені” з Державного бюджету.
За словами президента Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, виникає логічне запитання: чому, коли із зарплат працюючого населення України (а це близько 20,6 млн. осіб) ледь не половину суми до пенсійного та фондів соціального страхування вираховують згадані фонди є фактичними банкрутами? “Ситуація дуже складна – з одного боку, маємо дуже великий відсоток відрахувань до Пенсійного фонду та Соцстраху, з іншого – наднизькі пенсії, відсутність соціальних гарантій – якщо зламав на виробництві ногу, то де-факто платитимеш у лікарні за все з власної кишені, як і за відпочинок у державному санаторії. Причина – 90% відрахувань іде не на виплату пенсій і забезпечення соціальних гарантій, а на утримання величезного апарату Пенсійного фонду. І так буде надалі, доки в Україні не проведуть пенсійну реформу. Щоправда, не ту, яку начебто започаткували 2004 року та яка передбачає як додаток до існуючих 40% відрахувань іще 7% обов’язкових відрахувань до недержавних накопичувальних фондів. Усе, що треба зробити, – це повністю ліквідувати Пенсійний фонд і запровадити систему індивідуальних пенсійних рахунків, на які майбутні пенсіонери переказували б зі своїх зарплат 15%”, – каже пан Соскін. Утім експерт сумнівається, що в Україні колись проведуть таку реформу. Мовляв, у владі є дуже багато зацікавлених осіб, які не допустять, щоб “годівницю” ліквідували.
Альтернативна пенсіяВигідніше, кажуть експерти, переказувати гроші в банк на спеціалізовані пенсійні рахунки або взагалі класти їх на депозит. Вигода залежатиме від ставки, яку запропонує фінустанова. Утім сказати, що банки готові запропонувати клієнтові привабливу пенсійну програму, на жаль, не можна – здебільшого ставки за пенсійними рахунками невеличкі – не перевищують 17%, проте на них можна покласти маленьку суму з можливістю її поповнення або знімання. Інша річ – звичайні довгострокові депозитні вклади, ефективні ставки яких сягають понад 20% у гривні та 13% в іноземній валюті. Але для того, щоб тримати такий депозит, треба непогано заробляти – суми довгострокових депозитів зазвичай стартують від 500 дол. США в еквіваленті гривні. Проте, якщо підрахувати накопичений упродовж декількох десятків років трудового стажу капітал, такий варіант буде чи не найкращим.
Валентин Концевич
За матеріалами:
"Львівська Газета"