Обіцяне на виборах скасування депутатських пільг на очах перетворилося у фікцію. Всього в поточному бюджеті на витрати парламенту виділено більше 860 млн. грн. Це, приміром, в 102 рази більше, ніж на заходи з попередження дитячої безпритульності, або в 5 разів більше від виділеного на оздоровлення хворих туберкульозом. Куди йдуть ці гроші і що натомість одержують українці? В 2008 році на витрати парламенту виділено 860 млн. 370 тис. грн. Прем'єр Юлія Тимошенко в проекті змін до бюджету-2008 розщедрилася ще на 27 млн. грн. По 3 млн. запропоновано було додати на капремонт ВР і створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи ВР, гроші на яку щорічно йдуть, а кінця краю роботам не видно.
Ще по 10 млн. грн. було обіцяно на матеріально-технічне забезпечення ВР і власне законодавчу діяльність. Проект був успішно провалений, а до осені апетити законодавців, які витратились на яхти та літаки, мабуть, виростуть багаторазово.
Шляхом нескладних арифметичних підрахунків можна встановити, що утримання парламенту обходиться кожному українцеві від мала до велика в 18,7 грн. на рік, або 5 копійок на день (860 млн. грн. / 46 млн. українців). Сума, на перший погляд, невелика. Але депутати готові битися за кожну копійку, як тільки мова заходить про скорочення витрат на них. Дійшло навіть до того, що регіонали із тріском провалили законопроект своєї колеги Ганни Герман, яка пропонувала урізати царське добро. На вибори всі йшли з ідеєю скасування пільг, на практиці ж виявилося, що без можливості проїхатися безкоштовно в трамваї або тролейбусі або одержати позачергово номер в готелі, законотворчість в Україні, в принципі, неможлива.
Оскільки перспектива скорочення пільг найближчим часом не світить, почати можна з покарання ледарів і нероб рублем. Що залишається робити, якщо за увесь час роботи другої сесії ВР VI скликання (з лютого по червень) депутати змогли прийняти лише 44 закони. На минулій сесії - 93.
Старий Закон про держзакупівлі скасований, новий не прийнятий, так само як і законодавча база для Євро-2012. Фракція Партії регіонів старанно "топила" свої ж законопроекти, "соціалку" для шахтарів, аби тільки довести коаліції її недієздатність. Десять сесійних днів з 42 пішли на з'ясування стосунків із приводу "листа трьох" керівництву НАТО, недопущення перевиборів у Харкові і блокування владою самої себе. За цей час на одних депутатських зарплатах можна було заощадити понад 7 млн. грн. Не змогли за вісім місяців депутати обрати двох віце-спікерів. У підсумку навіть Арсеній Яценюк визнав, що парламент "істотно деградував".
Підтопити жирокІнтернет-газета "СЕЙЧАС" підрахувала, в яку копієчку обходиться українським громадянам утримання найбільш злісних прогульників ВР. Лідирує в антирейтингу фракція БЮТ: поки її керівництво ремствує на підступи Банкової в зриві голосувань, дисципліна у фракції серйозно кульгає. А от з кого варто брати приклад, так це з литвинівців.
Депутати Володимира Михайловича не прогуляли більше 1-2 засідань, трохи гірша статистика в комуністів - у середньому 6-7 прогулів на душу депутата. Картки регіоналів голосують регулярно, навіть Ріната Ахметова, рідкісного гостя в будинку на Грушевського.
Природно, прогульників у Раді значно більше. До них сміливо можна зарахувати тих, хто без поважних причин був відсутній на засіданнях комітетів ВР, за що також передбачено фінансові санкції з подачі глави комітету. Правда, гуманне щодо цього законодавство дозволяє утримувати із зарплат депутатів суми тільки в одному випадку - за прогули без поважних причин.
Узаконене неробствоЯкщо за числом злісних прогульників попереду всіх БЮТ, то пальму першості серед ледарів другу сесію поспіль упевнено втримує Партія регіонів. Жодного проекту не зареєстрували 59 регіоналів, а це третина фракції. У БЮТ таких депутатів 34 (21%), у НУ-НС - 11 (15%), по 6 ледарів виявилося в Блоці Литвина та КПУ. Що цікаво, безініціативними виявилися практично всі парламентські товстосуми - Рінат Ахметов (ПР), Олександр Абдуллін, Богдан Губський, Костянтин Жеваго та Таріел Васадзе (всі - фракція БЮТ). Це зайвий раз ставить під сумнів доцільність їхнього перебування в будинку на Грушевського, 5.
Оскільки ККД 116-ти депутатів дорівнює нулю, то справедливо позбавити їх і зарплат, і представницьких витрат, і виплат на оздоровлення. У підсумку, економія складе приблизно 27 млн. грн. А далі можна вводити різноманітні штрафи, наприклад, за запізнення, страх виступів або відсутність на засіданнях фракції. Навіть така скромна економія зі збереженням всіх пільг і привілеїв дозволить вилучати з кишень українців не 5, а 4 копійки на день! Дріб'язок, звичайно, але приємний!
Правда, вагоме число законопроектів - ще не показник ефективності депутата. На цьому, як виявилося, можна заробити непогані гроші на машину представницького класу. Наприклад, варто подати опозиції суперактуальний законопроект, як відразу з'являється альтернативна ініціатива від коаліції, що практично слово в слово його дублює. Чим більше клонів, тим менше шансів, що проект буде прийнятий, оскільки фракції голосують в основному за "своїх". От парламентські умільці і здогадалися брати гроші за відкликання свого законопроекту. Як розповідають знавці цього процесу, торг іде з таким розмахом, що навіть припинення бюджетного фінансування ВР не позначиться на числі охочих потрапити у вищий законодавчий орган.
Є проблема з парламентськими "балакунами", які роздають інтерв'ю і миготять на всіх телеканалах. На публічні дебати в них іде так багато часу, що сил на законотворчість практично не залишається. Так, регіоналки Інна Богословська та Ганна Герман подали аж вісім проектів на двох, Андрій Портнов - 5, Анатолій Гриценко - 3, а Ігор Кріль - 2. А так хотілося б, щоб їхні слова не розходилися з ділом!
Алла ПрисяжнюкДжерело: газета "Сейчас"