«Універсал Банк» через колекторську компанію погрожує позичальникам

У березні 2007 року один із клієнтів антиколекторської компанії «Ваша Надія» пан Василь Оленюк (дані змінені) отримав від ВАТ «Універсал Банк» споживчий кредит в сумі 10 тис. дол. З об’єктивних причин, які сталися в його житті, не зміг надалі вчасно виконувати зобов’язання по кредиту. Про це повідомив банк ще 20 листопада 2008 року, при чому всі факти викладені в листі-проханні про відтермінування кредиту були підкріплені документами, які засвідчують неплатоспроможність. Крім цього, в грудні 2008 року банку пан Оленюк направив також рекомендованого листа із заявою такого змісту: «… керуючись ст. 32 Конституції України та ст. 60 Закону України «Про банк і банківську діяльність» заявляю про свою категоричну відмову надавати мої особисті дані третім особам (в тому числі колекторним компаніям), які стали відомі за умовами кредитного договору…». Банк 22 грудня 2008 року вказаного листа отримав.



На жаль, ані прохання відтермінування кредиту, ані заява про категоричну заборону передавати дані третім особам, банком не виконані. Більше того, «Універсал Банк» передав справу цього клієнта колекторній компанії ТОВ «Кредит Колекшн Груп» (м. Київ, вул. Раєвського, 4). Колектори взялись за «промивання мозку» як самого позичальника, так і його рідних. Все почалось з того, що пізно вечором Василю Оленюку зателефонував представник ТОВ «Кредит Колекшн Груп» по Івано-Франківській області і запропонував зустрітись з приводу погашення боргу. Позичальник відповів, що не може зустрічатись з колектором, оскільки ніяких правових відносин з ТОВ «Кредит Колекшн Груп» він не має. Він має відносини з ВАТ «Універсал Банк», які регламентуються кредитним договором від 07 березня 2007 р. Колектора така відповідь дуже роздратувала і він в грубій формі повідомив, що ще буде телефонувати .

Наступного дня місцевому голові сільської ради, де мешкає Василь Оленюк, зателефонувала невідома особа, яка заявила, що звати її Анжела Вікторівна, що вона нібито є знайомою пана Оленюка . Жінка сказала, що він заборгував їй понад півтори тисячі дол. США і залишила сільському голові свій номер телефону 8-044-4954884 з терміновою вимогою вплинути на мешканця села та передзвонити їй, бо в іншому випадку, пана Оленюка чекають серйозні проблеми. Голова сільради терміново повідомив дружину Оленюка про вказаний дзвінок і пішла реакція переполоху: дружина телефонує Василю, він в свою чергу сільському голові та, звичайно, так званій «знайомій» Анжелі Вікторівні. Дійсно, за цим телефоном йому відповіла Анжела Вікторівна (відмовилась назвати своє прізвище), яка заявила, що вона є працівником ТОВ «Кредит Колекшн Груп» і володіє інформацією, що Василь Оленю має заборгованість по кредиту перед ВАТ «Універсал Банк» (така інформація, до речі, є банківською таємницею). Колектор пригрозила, що у випадку негайного непогашення боргу, родина матиме великі проблеми з їхніми «хлопцями» із відділу примусового стягнення. Василь повторив ій, як говорив перед цим представникові колекторів по Івано-Франківській області, який телефонував напередодні, що ніяких правових відносин з ТОВ «Кредит Колекшн Груп» він не маю. Вислухавши погрози зі сторони ТОВ «Кредит Колекшн Груп», позичальник в черговий раз попросив надати документ стосовно їхніх прав на ведення переговорів по поверненню його боргу ВАТ «Універсал Банк» і сказав телефонуючій, що інформація якою вона володіє, є банківською таємницею. На що отримав відповідь, що ця інформація вже давно не є банківською таємницею та підлягає розголошенню. Зі сторони ТОВ «Кредит Колекшн Груп» дзвінки та погрози не припинялися і Василь Оленюк звернувся до антиколекторної компанії «Ваша Надія», де відразу про ці факти від його імені про протиправні дії банку й колекторів повідомили в Генеральну прокуратуру України. У заяві, обгрунтувавши обставини скарги, антиколекторна компанія просила вжити заходів прокурорського реагування, які передбачені ЗУ «Про прокуратуру» стосовно незаконних дій ТОВ «Кредит Колекшн Груп». А саме, що своїми діями вона поширює інформацію (борг невідомій фізичній особі), яка шкодить діловій репутації В. Оленюка та погрожує родині проблемами з «хлопцями», що означає можливе фізичне насильство.

Багато можна переповідати про так зване «розслідування» цієї скарги, та покажемо тільки «дорогу» по якій пішла скарга: Генеральна Прокуратура України 29.01.09 р (лист № 19-р) направила скаргу на адресу Прокуратури м. Києва. Та в свою чергу направила скаргу 04.02.09 р (лист № 19р) в ГУ МВС України в м. Києві, звідти 13.02.09 р (лист № 7/0-237) направлено цю скаргу-звернення Начальнику Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві, там цю справу переадресовують начальнику Голосіївського РУ ГУМВС України в м. Києві, звідти 19.02.09 р (лист № 53/0-4083) направляють Начальнику УМВС України в Івано-Франкіській обл., мотивуючи свій лист, що свідок (сільський голова) і заявник знаходяться в Івано-Франківській області). Івано-Франківське УМВС направляє скаргу до Начальника Косівського РВ УМВС. Косівський РВ УМВС, повідомив телефонним дзвінком В. Оленюка, що в порушенні кримінальної справи відмовлено. По «паперовій» драбині справу знову відправили в Голосіївський РУ ГУМВС в м. Києві.

Мабуть, для того, щоб по новому кругу вона пішла в такий же танець. Що буде саме так, Василь Оленюк не сумнівається, маючи підстави: на початку березня 2008 року, після заяви міністра юстиції України М.Онищука про те, що колекторська діяльність поза законом, одразу ж з Генеральної Прокуратури України був дзвінок від одного із заступників ГПУ до засновника компанії «Ваша Надія» Федора Олексюка. Повідомлено, що на виконання розпорядження Президента України антиколекторна компанія «Ваша Надія» повинна надати всі матеріали по колекторах в ГПУ. 12 березня 2009 року такі матеріали по всіх випадках протиправних дій колекторів були направлені в ГПУ, в тому числі і справу Василя Оленюка. Щодо його справи, то відповіді досі ще немає, але по кількох подібних випадках, які подавались до ГПУ, такі відповіді були однаково стандартні: складу злочину немає (ч.2 ст. 6 КК України).

Зважаючи на спробу поспішного узаконення діяльності колекторів, яку на даному етапі робить як Мінюст, так і колектори з банкірами (по цьому поводу антиколектори оприлюднили звернення), то, зрозуміло, і решта скарг будуть мати таку ж – «складу злочину немає» - долю. Шкода тільки бюджетних коштів, які використовуються на папір, конверти та зарплату тим, хто творить однакові листи, навіть не розбираючись у ситуаціях. В антиколекторній компанії «Ваша Надія» є 7 клієнтів, які зв’язані з Універсал Банком.

До прикладу візьмемо справи - Сергія П з м. Івано-Франківська, який в Універсал Банку взяв іпотечний кредит в сумі 76000 дол. США під заставу житла, та Тамари Т. з Броварського району Київської області, що в цьому ж банку отримала 300 тис. швейцарських франків для купівлі будинку. Банк по відношенню до Тамари та Сергія на жодні поступки не йде, більше того пані Тамару з сім’єю в судовому порядку намагаються виселити з дому або стягнути всю суму боргу, що на даний час складає в гривнях 1 млн. 365 тис. грн. Пані Тамара Т. надіслала в банк заяву, яку згідно ст. 652 ЦК України та п. 3. Постанови Національного банку України від 04 грудня 2008 року № 413 «Про окремі питання діяльності банків» направили банкові від імені позичальника з антиколекторної компанії «Ваша Надія». Чим є неординарною ця заява?

Саме тим, що клієнт не просить банк піти на поступки (відтермінувати, реструктуризувати, не нараховувати пеню, санкції, чи перевести по старому курсу в гривню кредит), а вимагає на цілком законних підставах , тобто в судовому порядку можна добитись нових умов в кредитному договорі, або його розірвати.

Якщо банк не піде в добровільному порядку на взаємовигідні умови, то антиколекторна компанія «Ваша Надія» від імені своїх клієнтів ( в цьому випадку Сергія і Тамари) подасть на Універсал Банк до суду.

old_editor, 16.04.2009 17:49



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини