Долар пішов вгору

За останній тиждень в обмінниках столиці українська валюта по відношенню до долара подешевшала на 5-7 копійок. Більшість експертів, опитаних «ПіК України», схиляються до думки, що зміцнення долара пов’язане не з політичною ситуацією в Україні, а зі світовими тенденціями.

Якщо вони і надалі будуть такими зберігатися, то до кінця року $1 може коштувати 5 гривень.


Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

- Якщо мова йде про ринковий валютний курс, то він завжди має коливання. З іншого боку, ми повинні чесно говорити про те, що процес здешевлення долара пояснюється декількома чинниками. Останнім часом «Нафтогаз України» та деякі інші компанії виходили на український валютний ринок з досить великими видатками, великою кількістю іноземної валюти для того, щоб розрахуватися за постачання того ж самого газу. Це вплинуло на зміну безготівкового валютного курсу, і потягло зміну готівкового.

Можемо говорити і про те, що американська економіка відчула на собі удари іпотечної кризи з усіма відповідними наслідками. Очевидно, вона першою ж буде виходити з цієї кризи. Хоч як і коли це буде – питання інше. Третя причина – це послаблення позицій європейської економіки. Знижується ділова активність. Йдеться, в тому числі, про певне зростання безробіття, нагромадження інших внутрішніх труднощів. Це говорить про те, що долар посилюється відносно до євро. Якщо все буде відбуватися так, як це відбувається зараз, то ми можемо очікувати посилення готівкового курсу долара по відношенню до гривні десь до позначки 4,85 грн. за $ 1. Можливо, навіть до 4,90 грн. на кінець цього - початок наступного року. Натомість є багато чинників, які не можна передбачити. Частково на ситуацію з курсом може вплинути і внутрішньополітична ситуація. З одного боку ми сьогодні в Україні спостерігаємо проблему посилення платіжного балансу. У нас імпорт суттєво перевищує експорт. Все це за інших рівних умов впливає на користь девальвації національної валюти. Щоб імпортувати, треба купувати більше іноземної валюти. На неї збільшується попит. Однак до цього часу це компенсувалося припливом прямих іноземних інвестицій.

Сергій Яременко, екс-заступник голови НБУ:

- Це не сезонні коливання, а циклічні. Курс долара не має жодного відношення ані до сезону, ані до урожаю. Він просто пояснюється тими економічними процесами, які спостерігаються у світі. Світові ринки одразу шарахнулися у бік євро. А зараз побачили, що нічого катастрофічного не відбувається. Тому вирішили дещо змінити інвестиційні потоки. Долар має циклічне направлення до подорожчання на світових ринках. Подібне спостерігається і у нас. Готівка зростає тому, що крос-курс євро щодо долара знижується. Наші внутрішні політичні умови ніколи не мали суттєвого впливу на курс валюти, і мати не будуть. Якщо якісь події чимось загрожують, населення переводить свої заощадження у іншу валюту. Тоді спостерігається більш інтенсивне скуповування валюти по відношенню до гривні. Що стосується курсу гривня-долар, то ми усі пам’ятаємо весну, і її (гривні. – «ПіК України») ревальвацію. Той же Пинзеник тоді заявляв, що до кінця року нашу валюту девальвують. Але навіщо це робити? Кожен, хто сповна розуму, розуміє: за такого платіжного балансу дуже ризиковано укріплювати курс національної валюти. Але нехай, ми ще подивимося. Адже літо закінчилося, скоро почнеться опалювальний сезон, зросте споживання нафти й газу. Тоді стане видно показники нестачі валюти на ринку. За такої політичної ситуації, інвестиційні процеси зазвичай гальмуються. Тому сальдо зовнішньої торгівлі не буде чим компенсувати. Скоріше за все буде спостерігатиметься послаблення гривні. До якої позначки? Я завжди говорив, що у нас немає ринку. І це треба засвоїти. Є тільки позиція Нацбанку на міжбанківському ринку. Тут усе залежить від нього. Нашу ж валюту не можна відпустити у «вільне плавання». Оскільки валютне законодавство не дозволяє ходити гравцям по ринку, як їм заманеться.

Василь Юрчишин, директор економічних програм УЦПД ім. О. Разумкова:

- Нинішні коливання курсу - природні. Тут є і сезонний чинник. Звичайно, на нього впливають і останні події. Це те, що «Нафтогаз України» виходить на ринок, підвищує попит. Але, мені здається, що це загальна тенденція. Якщо ми поглянемо на платіжний баланс, то побачимо різке негативне торговельне сальдо, яке буде збільшуватися. Тут є значне підґрунтя для того, щоб долар відносно гривні зміцнився. А якщо врахувати, що на міжнародних ринках долар також зміцнюється щодо євро, то не дивно, що він зміцнюється і щодо гривні. Така тенденція буде продовжуватися. Перспектив для міцності гривні, в тому числі пов’язаних з інфляцією, сьогодні не так багато. А долар повертатиме свою привабливість. Під кінець року очікуємо вихід долара до курсу по відношенню до гривні на рівень 4,95 грн. Такі коливання не є небезпечними. Вони вигідні для громадян, які тримають заощадження у доларах. Адже депозити – це не те, що ви хочете отримати через день. Оскільки мова іде про збереження, і оскільки ми не знаємо майбутньої динаміки долара відносно євро, то, знову ж таки, краще б утримуватися в якійсь постійній позиції. Звичайно, зараз є така тенденція, що долар зміцнюється, а євро слабшає. Нібито зараз можна продати дорогий євро і купити більше дешевих доларів з розрахунком того, що на кінець року ситуація покращиться. Але як собі, так і пересічним громадянам я б не радив цим займатися. На мою думку, євро відносно долара також продовжуватиме слабшати. Якщо говорити про довгострокову тенденцію, то її ми більш чітко побачимо після виборів у Сполучених Штатах. Якщо не буде такої силової конфронтації, як була у 2004 році (під час президентських виборів в Україні. – «ПіК України»), то це не матиме суттєвого впливу (на різкі зміни курсу української валюти по відношенню до іноземної. – «ПіК України»). Різні вибори – це перманентний процес, і немає підстав для стрибків курсу валюти. Навпаки, періодично відбувається навіть зміцнення гривні, оскільки під час виборів спостерігався притік іноземної валюти. Думаю, спостерігатимемо і те, і те. Характер міцності долара, звичайно, буде визначатися на зовнішніх ринках. Це буде чинником, щоб гривня слабшала. Умовно кажучи, вплив на курс внутрішніх і зовнішніх чинників дорівнює десь 50 на 50 відсотків.

Михайло Глуховський

Джерело: ПіК України
old_editor, 09.09.2008 22:53



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини