Ситуація в Івано-Франківській міській раді і досі залишається напруженою. Жорстке протистояння між мером та депутатською більшістю, яке призвело до голосування щодо референдуму за дострокове припинення повноважень міської ради та міського голови. Наразі нерезультативно. Крім «Нашої України» та БЮТу, у міській раді про свою попозиційність до міського голови Віктора Анушкевичуса не заявляє й Партія регіонів.
Попри це у міській раді є депутати, які залишаються йому вірні. Свої погляди на те, чи можливо стабілізувати ситуацію у міській раді, «Репортеру» висловили Ростислав Кукурудз — депутат міськради від блоку «За Віктора Анушкевичуса», голова бюджетної комісії у міській раді та голова фракції Партії регіонів у міськраді Богдан Федьків, який був ініціатором питання «Про недовіру міському голові».
— Ростиславе Степановичу, як гадаєте, після введення семи депутатів взамін «неугодних» своєму партійному керівництву, що були виведені у відповідності до Закону про імперативний мандат, ситуація в міській раді стабілізується?— Навряд чи. Тому що ми бачимо події державного рівня, які хоча б опосередковано, але все ж трансформуються на ситуацію в нашому місті. Бачимо критичні заяви депутатів «Народної самооборони» щодо Президента, а з іншого боку — різкі «випади» з боку фракції БЮТ в сторону «Нашої України», що не сприяє консолідації.
Друге — в суботу я мав нагоду бути на установчих зборах Єдиного Центру, там я бачив частину депутатів із фракцій більшості та меншості, які стали до лав цієї партії. Тому можемо робити висновок, що ця політична сила внесе своє забарвлення у ситуацію в міській раді.
І третій аргумент — це рішення Конституційного Суду про відміну дії імперативного мандату, в тому випадку, коли депутат голосує не так, як йому сказало керівництво. Я майже переконаний у тому, що міська рада після цього буде в новій конфігурації.
— Зовсім нещодавно на сесії міської ради у Вас виникло непорозуміння з міським головою стосовно бюджетної комісії, яку Ви очолюєте. Розкажіть про це детальніше.— Міський голова був незадоволений тим, що бюджетна комісія не затвердила бюджети за 2007 рік та за І квартал 2008 року. Справа в тому, що за ініціативи депутатів від БЮТу, «Нашої України» та Партії регіонів звіт про виконання бюджету 2007 року не був прийнятий. Депутати вирішили ретально вислухати кожного головного розпорядника коштів і вже після цього прийняти рішення про погодження чи не погодження звіту.
Цей процес зараз йде, а депутати аналізують доцільність витрачених коштів. Мушу сказати відверто, що позиція деяких членів бюджетної комісії полягає в тому, щоб затягнути процес, а мер це відчув і тому його позиція була досить різкою щодо бюджетної комісії.
— Блок «За Віктора Анушкевичуса» та УНП голосували за референдум щодо дострокового припинення повноважень міського голови та міської ради, невже дійсно підтримуєте цю ідею?— Підтримую. Вибори б дозволили розставити крапки над «і» та чітко показали, хто правий, а хто винний. З боку депутатської більшості завжди звучить тотально-негативна оцінка, а я дотримуюся думки, що нічого не відбувається в світі абсолютного. Так як не буває в світі абсолютно добрих чи ідеальних людей.
Безумовно, міський голова помилявся, але тільки той, хто не працює,— не помиляється. Втім, ці помилки не є настільки критичними та стратегічними, і люди б все одно віддали йому перевагу на дострокових виборах.
– І Вас не лякає те, що Ваш блок здобув би менше мандатів і Ви вже, можливо, не потрапили б до ради?— Ні, не лякає. Я самодостатній чоловік, який прийшов у міську раду в команді Віктора Анушкевичуса для того, щоб щось зробити для рідного міста. Я не шукаю там джерела для задоволення власних матеріальних амбіцій, скоріше моральних.
— Що бачите найзнаковішим у роботі міського голови?
— Він повернувся обличчям до бюджетної сфери. Можливо це непомітний ззовні аргумент, але якщо ми поговоримо з медиками, то нам розкажуть про багато, позитивних змін, які відбулися у їхній галузі за останні два роки. Це доплата на оздоровлення, вчасна виплата заробітної плати, стратегічний напрямок міської політики щодо наведення ладу в лікарнях, як по будівлях, так і по оснащенню.
Якщо ми поговоримо з вчителями чи батьками дітей, які вчаться в школі, то вони теж розкажуть, що освіта фінансується набагато потужніше. Наприклад, ремонт навчальних закладів відтепер ляже не на плечі батьків, а на міський бюджет, який в стані закрити ці питання.
— Ви сказали, що міський голова теж помиляється, розкажіть про його помилки.— На мій погляд основним недоліком роботи виконкому є відсутність чіткої стратегії розвитку кожної галузі міської господарки. Замість системної роботи, основою якої є чітко сформовані пріоритети і стратегічне бачення проблеми, ми сьогодні маємо ситуативне управління і вирішення локальних питань.
Наприклад, ми два роки говоримо про сміття і до сьогоднішнього дня невідомо — розділяти, спалювати чи переробляти. Це саме стосується і енергозбереження. Ми сьогодні не визначилися, яким шляхом буде розвиватися міська теплоенергетика: чи це дахові котельні, чи пошук альтернативних джерел, в т. ч. геотермальних.
В економіці та ж ситуація. Сьогодні немає чіткої програми захисту івано-франківського малого бізнесу. Я активно виступав і виступаю проти будівництва нових супермаркетів в нашому місті. Адже тенденція до будівництва великих супермаркетів вбиває наших підприємців. Щиро переконаний, що через створення 500 робочих місць у гіпермаркеті «Метро» в місті знищиться їх ще більше. Тому що великоформатна робота відбере роботу та дохід у великої кількості підприємців малого бізнесу.
Мені видається, що є нагальна необхідність, вибачте, в лобіюванні інвестора у виробничій сфері, а торгівлю і сферу послуг залишити місцевому бізнесу, який щодня доводить свою дієздатність в цих галузях.
Тетяна Соболик"Репортер" від 12 червня 2008р.