Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», тема захисту інтелектуальної власності в Україні повна протиріч.
Українці ніби і розуміють важливість права інтелектуальної власності і в той же час зовсім не готові дотримуватися його, перекладаючи усю відповідальність на владу. Пересічний українець готовий самовіддано захищати власні інтелектуальні права і з такою ж самовідданістю – порушувати інтелектуальні права інших.
Розуміння важливості захисту інтелектуальної власності
Майже 80% опитаних вважають, що право інтелектуальної власності повинно захищатися (у т.ч. 58% – повинно захищатися завжди, 21% – повинно, але не завжди). Лише 4% – протилежної думки. Ще 17% – не змогли визначитися з цього приводу.
Лише 13% опитаних вважають дії влади щодо захисту права інтелектуальної власності в Україні є ефективними і 60% – не ефективними. Ще 27% – не визначилися з оцінками.
Дотримання права інтелектуальної власності на практиці
Якщо у людини буде вибір купити копію книжки, передруковану з оригіналу, за ціною нижчою за оригінал і при цьому за якістю вона майже або взагалі не поступатиметься оригіналу, лише 13% опитаних відмовляться від дешевої копії і придбають оригінал. Водночас 32% – куплять дешеву копію, а 26% – намагатимуться отримати її виключно безкоштовно (наприклад, скачають в інтернеті). 30% опитаних не змогли визначитися, переважно це старші люди.
Якщо у людини буде вибір купити диск з музикою, кіно або комп’ютерну програму скопійовані з оригіналу, за ціною нижчою за оригінал і при цьому в якості вони майже або взагалі не поступатимуться оригіналу, лише 12% опитаних відмовляться від дешевої копії і придбають оригінал. Водночас 25% – куплять дешеву копію, а 31% – намагатимуться отримати її виключно безкоштовно (наприклад, скачають в інтернеті). 32% опитаних не змогли визначитися.
Якщо у людини буде вибір купити одяг, підроблений під відомого світового виробника, за ціною нижчою за оригінал і при цьому в якості він майже або взагалі не поступатиметься оригіналу, лише 15% опитаних відмовляться від дешевої копії і придбають оригінал. Водночас 58% – куплять дешеву копію. 28% опитаних не змогли визначитися.
Таким чином, майже 60% опитаних українців готові порушити право інтелектуальної власності у випадку придбання одягу, книжки, музики, кіно або комп’ютерною програмою.
Спостерігаються показові тенденції. Чим молодші респонденти, чим частіше вони користуються інтернетом, чим вищий рівень їхньої освіти, тим частіше вони готові відмовитися від оригіналу на користь дешевої копії або безкоштовної версії: майже 50% опитаних у віці 18–29 років намагатимуться безкоштовно скачати в інтернеті музику, кіно або комп’ютерну програму, ще чверть – купуватимуть дешеву копію і лише кожен десятий купуватиме оригінал.
Відповідальність за порушення права інтелектуальної власності
Попри те, що абсолютна більшість опитаних не готові дотримуватися права інтелектуальної власності на практиці, опосередковано більшість з них розуміють, що відповідальність за порушення цих прав повинна бути.
Респондентам було запропоновано уявити, що вони написали книжку чи музику, розробили програму або зробили якийсь винахід, а потім дізналися, що хтось використовує це безкоштовно і вони нічого з цього не отримують.
Після цього 18% опитаних погодились, що потрібно покарати цю людину і при цьому повинна бути кримінальна відповідальність, 27% вважають, що повинна бути адміністративна відповідальність (наприклад, штраф), ще 18% зазначили, що на перший раз достатньо попередження, а карати потрібно тільки коли це повториться.
Тобто, майже дві третини опитаних воліли б покарати людину, яка порушує їх право інтелектуальної власності.
Лише 18% опитаних не підтримали б покарання, у т.ч. 11% – зазначили, що нехай використовує безкоштовно, але всюди зазначає авторство, і лише 7% – будуть тільки раді, що їхнім винаходом користуються інші і плати за це не потрібно. Ще 19% опитаних не змогли визначитися з цього питання.
Посилення відповідальності більше підтримують чоловіки, люди середнього віку та середнього рівня освіти. Примітно, що користувачі інтернету також підтримали б посилення відповідальності у випадку порушення їх права інтелектуальної власності.
Весь парадокс в тому, що майже 60% респондентів, які зізнались, що купуватимуть піратські диски або намагатимуться безкоштовно отримати музику, кіно, програми з інтернету, вважають, що у випадку порушення їх права інтелектуальної власності, повинна бути відповідальність, у т.ч. і 16% – кримінальна.