Участь калуської «Олімпії» в чемпіонаті ЗУХЛ під знаком питання

Калуська хокейна команда «Олімпія», яка чотири сезони поспіль брала участь в чемпіонаті Західноукраїнської хокейної ліги (ЗУХЛ) і вже була чемпіоном, срібним і бронзовим призером цих змагань, у сезоні 2009-2010 років може в турнірі серед аматорських колективів Західної України не виступати.

Про це заявив її керівник, граючий тренер і водночас голова Івано-Франківського обласного осередку Федерації хокею України Ярослав Дорош.

– Поки що участь ХК «Олімпія» в черговому чемпіонаті ЗУХЛ залишається під знаком питання, – пояснював ситуацію Ярослав Ярославович. – Команда перебуває у такому невизначеному стані через проблему з фінансуванням. За теперішньої міської влади тільки минулого року у бюджеті міста було передбачено 15 тис. грн. на фінансування ХК «Олімпія», з яких фактично ми отримали 13 тис. грн. Ці кошти були використані на поїздки команди в різні міста для участі в календарних матчах чемпіонату ЗУХЛ та на таке-сяке харчування хокеїстів. А цього року з міського бюджету ми не отримали жодної гривні і, мабуть, нічого до початку чемпіонату ЗУХЛ та й до 1 січня 2010 року не одержимо, бо в міській казні кошти на утримання «Олімпії» не закладені.

– Але раніше ви, як очільник команди, давали їй раду. «Олімпія» небезуспішно виступала в Західноукраїнській хокейній лізі, до заснування якої й ви особисто доклали свої зусилля. Мало того, в попередні роки в Калуші не було льодового палацу, в якому тепер хокеїсти «Олімпії» мають можливість тренуватися незалежно від пори року та погодних умов. І сюди хочуть ходити калуські вболівальники, щоб дивитися домашні матчі хлопців з будь-якими командами.

– Так, я відродив у Калуші хокей, створив боєздатну команду, подбав про спортивну екіпіровку гравців, які не мали можливості придбати хокейну амуніцію, моїми стараннями вишукувалися кошти для «Олімпії». На початках щось місто допомагало, потім ми знаходили підтримку і в ТОВ «Карпатнафтохім», і в Івано-Франківській ОДА. Виділялися якісь кошти для команди з обласного бюджету. Знаходили ми й окремих меценатів. Але це все минулося. Тепер десь знайти з боку підтримку дуже складно. Тому без фінансової допомоги з міського чи обласного бюджету ХК «Олімпія» взагалі може припинити своє існування.



– Виходить якийсь парадокс: коли в Калуші не було льодового палацу, то команда була, виступала в чемпіонаті ЗУХЛ, а коли з’явилася в місті ця спортивна споруда, то команди може не стати. Хто тоді гратиме в хокей з шайбою на штучній ковзанці льодової арени?


– Можливо, якась команда зі Львова чи іншого міста, з якої справлятиметься орендна плата за користування льодовим палацом. Але команда «Олімпія» не є завадою тому, щоб тут займалися і проводили матчі хокеїсти інших клубів. Була ж у нас в Калуші на тренувальних зборах молодіжна збірна України з хокею. У період з 10 серпня по 4 вересня в льодовому палаці займалися юні хокеїсти львівського «Експресу» та ХК «Запоріжжя». Їхнє керівництво заплатило за оренду штучної ковзанки 15 тис. грн. І вся ця сума грошей мною була використана на оплату за спожиту льодовим палацом електроенергію. А за ті дні, що тренувалася в Калуші молодіжна збірна України з хокею, Міністерство України у справах сім’ї, молоді і спорту переказало на рахунок льодової арени 28 тис. грн. Тобто при належному керівництві льодового палацу кошти на утримання цієї спортивної споруди можна заробляти.



– Та ж там є керівник, ніби сформований штат працівників. В чому справа?


– Керівник фактично є на папері, штат – роздутий, а сам льодовий палац не належить місту, а державі. Ним, зокрема, опікується управління з питань будівництва та реконструкції спортивних споруд в Україні при Міністерстві України у справах сім’ї, молоді та спорту.

Я, звісно, вдячний міському голові Ігорю Насалику, який багато зробив для того, щоб в Калуші був споруджений льодовий палац в рамках Державної цільової соціальної програми «Хокей України», але далі справа ніяк не рухається. Держава свій спортивний об’єкт не фінансує і передавати його у власність територіальної громади міста Калуша не наважується.

Допоки питання статусу льодового палацу ім. С. Бандери залишатиметься невизначеним, борги цієї спортивної споруди за використану електроенергію лише зростатимуть. І розвиток дитячого хокею в Калуші може бути тільки мрією. Так, ми сьогодні проводимо набір в школу хокею нових дітей віком від 4 до 16 років. При ХК «Олімпія» вже навіть сформовані і працюють чотири групи дітей, яких навчаємо гри в хокей з шайбою. Але щоб фінансово підтримувати льодовий палац, вимушені справляти з батьків дітей щомісячно по 50 грн. на оплату за спожите світло, а з 1 вересня, очевидно, доведеться в них просити ще по 40 грн. на оплату праці тренерського складу.

Хіба це нормальне явище? Звісно, ні. Всі лише мастаки говорити про те, що в Україні потрібно розвивати дитячий хокей, але фінансувати цю справу ніхто не береться.



– Якщо б, скажімо, державою компенсувалися хоча б витрати льодового палацу на спожиту електроенергію, то це, мабуть, вирішило б багато його нинішніх проблем?


– Звичайно, адже коли льодовий палац інтенсивно використовується, тобто коли включаються всі світла, то обсяг спожитої спорудою електроенергії становить приблизно 30 тис. грн. в місяць При менш інтенсивній роботі льодової арени цю суму можна зменшити і до 20 тис. грн. Але чи можна розраховувати на кошти з державного бюджету, якщо у держави сьогодні виникли проблеми з фінансуванням завершення будівництва льодового палацу в Харкові й Міністерство України у справах сім’ї, молоді і спорту просить виділити кошти на добудову об’єкта з міського бюджету? На скільки я знаю, то мер Харкова Михайло Добкін у відповідь на це сказав, що гроші може дати, але тільки за умови, що льодовий палац перейде в комунальну власність міста. І правильно сказав, а ось наша міська влада поки що ніяк не може знайти порозуміння з державними чиновниками в Києві з приводу належного використання і фінансування льодового палацу в Калуші.



– Згідно з законодавством України, якщо об’єкт не належить територіальній громаді міста, то міська влада не може його фінансувати. З цієї причини, очевидно, не виділяються з міської казни кошти на утримання льодового палацу.


– Так, мер Калуша Ігор Насалик не може фінансувати льодовий палац, бо досі він має державний статус. Тому, коли виникали критичні моменти з відключенням цієї споруди від світла через значну заборгованість за спожиту електроенергію, то вишукували гроші десь серед підприємств. Тільки ТОВ «Карпатнафтохім» одного разу було заплатило 90 тис. грн. за електроенергію, спожиту льодовим палацом. Але на розвиток місцевого хокею, підтримку ХК «Олімпія» міському бюджеті можна було передбачити якісь кошти. На жаль, цього депутати Калуської міськради не зробили, хоча урочисте відкриття льодового палацу в місті 5 січня 2009 року і був час внести зміни та уточнення в міський бюджет поточного року.



– До якого числа ви повинні подати у Федерацію хокею України заявку на участь команди в чемпіонаті ЗУХЛ?


– До 1 жовтня. Але я не впевнений, що ми це зробимо. Заявити команду на участь в турнірі не є проблемою. За це не потрібно вносити якусь плату, але без фінансового забезпечення команда не зможе більш-менш нормально виступати в чемпіонаті. То чи варто хлопцям мучити себе і вболівальників ХК «Олімпія»?

Розмову вів Василь Ткачук

РS. Незважаючи на фінансові труднощі, команда «Олімпія» все-таки готується до можливої участі в чемпіонаті ЗУХЛ. Минулої неділі на ковзанці льодового палацу ім. С. Бандери вона провела товариську зустріч з командою «Беркут» (Львів), яку обіграла з рахунком 4:1. А тижнем раніше хокеїсти «Олімпії» з рахунком 3:0 перемогли в Калуші ХК «Луцьк».

old_editor, 28.09.2009 15:58



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини