Як забрати депозит з банку?!

Тимчасова адміністрація в банку і мораторій на дострокове вилучення внесків — не вирок для вкладників. Як свідчить практика, наполегливість і досвідчений юрист допомагають забрати «кревні» навіть у найбезнадійнішій ситуації.

Похмурі прогнози НБУ поступово збуваються: тимчасова адміністрація введена вже у вісьмох банках, при цьому більш ніж 25 млрд. грн. коштів населення «застрягло» у трьох з них («Надра», Промінвестбанк і Укрпромбанк). Але шанс «витрусити» свої заощадження є.

Тимчасову адміністрацію в банк ніхто не вводить просто так. Від «перших дзвіночків» до моменту прийняття такого рішення НБУ проходить мінімум два-три місяця. Відтік депозитів, різкий розрив, що збільшується, між пасивами й активами, безпідставні відмови в поверненні внесків, політика «роздування» процентних ставок, часта зміна власників або продаж банку за безцінь (як це було з банком «Надра») — явні ознаки негараздів, що наближаються, про які можна довідатися, регулярно читаючи «Гроші».

Тому ліпше не затягувати і забирати гроші з такого банку завчасно (якщо, звичайно, строк внеску закінчився і гроші віддають). Але навіть введення тимчасової адміністрації не означає, що вкладники можуть попрощатися зі своїми заощадженнями. «Якщо немає прямої заборони НБУ, тимчасова адміністрація, на власний розсуд, має право продовжувати або припиняти будь-які банківські операції», — пояснює начальник відділу юридичної компанії «Консалтинг Груп» Ірина Дідківська.

«Якщо депозит терміновий і його строк закінчується після введення тимчасової адміністрації, то мораторій не поширюється. Якщо депозит «на вимогу» і вимога заявлена після введення тимчасової адміністрації, тоді мораторій теж не поширюється», — пояснює гендиректор ТОВ «Кредит Колекшн Груп» Гжегож Копаніаж. Такі вкладники мають право написати заяву про повернення внеску, на яку банк протягом одного місяця зобов’язаний відреагувати. Правда, банкіри зізнаються, що в 99 % випадків тимчасова адміністрація вкладникові відмовляє («грошей немає»), і переконати її вкрай складно.

Обхідними шляхами

Але і для таких вкладників є вихід — можна погасити депозит як залік по кредиту іншому клієнтові банку. «Для цього необхідно самостійно або через посередника знайти особу, яка зацікавлена в погашенні кредиту (такими оголошеннями майорять зараз усі фінансові форуми). Між сторонами укладається договір по переуступанню прав депозиту на кредит. Нотаріально завіряти цей договір немає необхідності», — розповідає виконавчий директор ФГ «Консалтинг і інвестиції» Дмитро Піддубний. Після цього обидві сторони звертаються в банк із заявою про погашення кредиту за рахунок депозиту, після чого самостійно розраховуються один з одним. При цьому до даного процесу все-таки варто залучити юриста, інакше можуть і «кинути».

Можна пошукати щастя і у спеціальних структур, які, користуючись особистими зв'язками в судах, прокуратурі та НБУ, пропонують оперативно вилучити внесок. «Швидше за все, це ті структури, які за певний відсоток від внеску «домовляються» з тимчасовою адміністрацією. Говорять, що чим вищою є сума внеску, тим легше домовитися», — стверджує Копаніаж. Однак правомірність таких схем сумнівна, та й гарантій у цій справі практично немає. Якщо тимчасової адміністрації немає, а банк відмовляється видавати гроші, необхідно подати письмову претензію з повідомленням на ім’я керівника банку.

І якщо у відповідь на заяву піде чергова відмова в поверненні грошей, потрібно звертатися в суд з одночасним клопотанням про накладення арешту на суму внеску. При цьому можна вимагати не тільки відшкодування морального збитку, але і в якості забезпечення наполягати на арешті інших активів банку. Однак практика показує, що під активним натиском клієнта банки віддають гроші вже при одній погрозі суду.



План для вкладника


Як забрати депозит з «проблемного» банку?

Тимчасова адміністрація не введена, але банк навідріз відмовляється віддавати кошти

1. Подати претензію на ім’я керівника банку (лист із повідомленням).

2. Якщо протягом 30 днів від банку немає відповіді або приходить відмова, варто залучати юриста і подавати в суд позовну заяву одночасно із клопотанням про накладення арешту на суму внеску плюс до цього можна включити суму морального збитку.

Тимчасова адміністрація введена разом з мораторієм на видачу депозитів

1. Якщо строк внеску минув під час роботи адміністрації, вкладник має право подати лист із проханням про повернення внеску, на який банк протягом одного місяця зобов'язаний відреагувати.

2. При відсутності реакції, а також у ситуації, коли внесок закінчився до введення тимчасового керівництва, але гроші не були вчасно вилучені:

- подавати в суд;

- намагатися погасити депозит як залік по кредиту іншого клієнта банку;

- звернутися по допомогу до структур, які, користуючись особистими зв'язками в держорганах і судах, обіцяють вилучити внесок з банку, стягуючи як плата частина суми депозиту;

- чекати зняття мораторію.

Тимчасова адміністрація - в Одеса-Банку

НБУ з 20 лютого ввів тимчасову адміністрацію в Одеса-Банк (Одеса, 111-і місце за розмірами загальних активів серед 182 банків, що діяли в країні) — повідомили в Нацбанку агентству «Інтерфакс-Україна» в цей же день. «Ввели тимчасову адміністрацію в Одеса-Банк із сьогоднішнього дня. Правління прийняло рішення ще в четвер», — сказав представник НБУ. Співрозмовник агентства не повідомив інших деталей. Станом на 1 січня банк мав у своєму розпорядженні кошти фізичних осіб на 167,4 млн. грн.

news.finance.ua

old_editor, 23.02.2009 16:59



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини