У результаті здійснення комплексу оперативно-розшукових заходів співробітники відділу захисту бюджетних коштів УДСБЕЗ УМВС України в Івано-Франківській області встановили, що одне з приватних підприємств у Косівському районі, не здійснюючи жодної господарської діяльності, стало центром проведення фіктивних угод і переведення в готівку грошей на суму 700 тисяч гривень. Понад те, задокументовано, що частину цієї суми було незаконно отримано з державного бюджету.
44-річний житель Косова з метою прикриття протиправної діяльності свого часу зареєстрував фірму на ім’я батька, а себе призначив директором. Підприємство насправді нічого не виробляло, не вирощувало і не продавало. Натомість, використовуючи реквізити та печатку, почало укладати договори про спільну господарську діяльність з приватними підприємцями з інших регіонів України. Прикарпатець порозумівся з кількома суб’єктами підприємницької діяльності такого ж ґатунку, відтак на рахунок його фірми почали надходити грошові кошти. Щоправда, суми одразу ж перераховувалися на картковий рахунок приватного підприємства, зареєстрованого в одній з індустріальних областей України. Надалі кошти конвертувалися в готівку і кожен з зацікавлених суб’єктів отримував свою частку винагороди «живими» грошима.
Оперативники служби боротьби з економічною злочинністю достеменно з’ясували й те, яким чином при карпатець «заліз» до державної кишені. У квітні минулого року, підробивши документи про те, що фірма начебто здійснює сільськогосподарську діяльність, спритник звернувся до державного фонду з заявою на отримання безповоротної допомоги для придбання першого комбайна. Як не заперечували окремі члени конкурсної комісії Івано-Франківського відділення цього фонду, пакет документів щодо задоволення заявки таки був спрямований до столиці. Зловживаючи своїм службовим становищем і знаючи, що косовська фірма не є платником податку на додану вартість, питання про лобіював голова Івано-Франківського відділення фонду. Таким чином сумнівне приватне підприємство отримало 150 тисяч гривень в якості безповоротної фінансової допомоги. Ясна річ, сільськогосподарську техніку ніхто не купував, зате кошти з рахунку були зняті, готівку легалізовано і використано для здійснення подальших фіктивних операцій.
За фактом легалізації і привласнення грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, прокуратура області стосовно жителя Косова порушила кримінальну справу. Щобільше вона поповнювалася новими матеріалами, виявленими міліцією в ході проведення слідчо-оперативних заходів, тим ширшим ставав перелік злочинів, інкримінованих фігурантові. До прикладу, під час санкціонованого обшуку за місцем фактичного проживання косівчанина були вилучені реєстраційні та статутні документи фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності, фінансові папери, в тому числі чисті бланки накладних, податкових накладних, прибуткових касових ордерів та договорів з їхніми реквізитами. Це дало підстави для порушення ще однієї кримінальної справи. Відтак злочинний доробок фігуранта виглядає так: розкрадання в особливо великих розмірах, легалізація (відмивання) грошових коштів, фіктивне підприємництво, шахрайство з фінансовими ресурсами, службове підроблення. Звичайно, що слідство не залишить поза увагою й «зусилля» чиновника з державного фонду. Представник фонду притягується до кримінальної відповідальності за зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Василь Гультайчук,
ЦЗГ УМВС України в Івано-Франківській області11.06.2008p.