Україна заробить 12 мільярдів на продажі повітря

Уряд готується до продажу "повітря". З молотка підуть квоти на викиди парникових газів. Завдяки цьому протягом п'яти років українці планують заробити близько 12 мільярдів євро.

Пілотну угоду уряд здійснить уже цього року. "Як пробу ми плануємо продати не більше 10-20 мільйонів тонн еквівалента вуглекислого газу", - розповів радник голови Нацагентства екологічних інвестицій Тарас Бебешко.

Радник голови Мінприроди Віталій Нахлупін говорить, що перший продаж потрібно здійснити якомога швидше. "Це треба для того, щоб випередити росіян, разом з якими ми займаємо 80% усього ринку. Наші контрагенти повинні побачити перевагу України", - пояснює радник.

Україна має право на торгівлю "повітрям" завдяки підписанню Кіотського протоколу. Він дозволяє нашій країні щорічно викидати в атмосферу до 925 мільйонів тонн парникових газів. Але такий обсяг викидів Україна здійснила останній раз в 1990 році. Після розвалу СРСР наша країна скоротила обсяги викидів більш ніж наполовину.

На рівень 1990 року продовжують рівнятися всі підписанти Кіотського протоколу. Завдяки цьому наша країна тепер може реалізувати невикористовувану частину квоти. За прогнозом Мінекономіки, в 2008-2015 роках вона перевищить 1,1 мільярди тонн.

Половину невикористаної квоти (1,1 мільярди тонн за 2008-2015 роки) влада не збирається продавати. Уряд "відкладе" цей ресурс як резерв. Решту мільярд тонн зможе виставити на продаж, після того як урегулює деякі законодавчі норми. Крім того, Нацагентство екологічних інвестицій закінчує розробку методики, за якою буде формуватися мінімальна ціна еквівалента СО2.

Наших квот потребують країни, які перевищують власний ліміт. За словами Нахлупіна, їм рентабельніше платити мільйони Україні, ніж мінімізувати свої викиди. Так, до вільних квот СО2 уже проявляють інтерес Австрія, Іспанія та Бельгія.

Активніше за всіх у цьому питанні виступає Японія. Минулого тижня представники державної енергетичної компанії NEDO відвідали Україну. Покупку українських квот вони обговорювали під час зустрічі з керівництвом Нацагентства екологічних інвестицій.

"Є сьогодні листи, є проекти, але покупка - це справа, у найкращому разі, другої половини цього року", - пояснює міністр охорони навколишнього середовища Георгій Філіпчук. За його словами, уряд підпише меморандум з Японією про реалізацію механізмів Кіотського протоколу.

У Нацагентстві також вважають, що ринкова вартість однієї тонни умовних викидів не перевищить 10 євро. У Мінприроди не проти стягувати і 15 євро. Таким чином, на продажі квот Україна зможе заробляти по 1-1,5 мільярда євро щорічно. Або ж до 10-12 мільярдів протягом п'яти років. Використання цих коштів строго регламентовано. Виручені від продажу квот гроші Нацагентство може направити на модернізацію житлово-комунального фонду і висадження лісових насаджень.

До речі, місцеві та центральні органи влади вже подали близько 150 заявок на участь у цих програмах. Нацагентство розгляне їх і відбере кращі.

А після реалізації квот профінансує зі спецрахунку держбюджету.

Примітно, що в середньому на кожного українця торік припало по 103 кілограми відходів, або вісім тонн на квадратний кілометр території України. Найбільше викидів в атмосферу на душу населення спостерігалося в Донецькій (362,5 кілограма на одного жителя), Дніпропетровській (328 кілограмів), Луганській (229,1 кілограма), Івано-Франківській (195 кілограмів) і Запорізькій (125,9 кілограма) областях. Легше всього дихали торік жителі Херсонської (8,5 кілограма) і Чернівецької (4,8 кілограми) областей.

У порівнянні з 2006 роком в 14 регіонах країни зафіксовано збільшення шкідливих викидів. Більше за всіх відзначилися Хмельницька (+31%), Житомирська (+23%), Вінницька (+13%) і Полтавська (+8%) області.

Традиційно більше за всіх від забруднення повітря страждають міста Ладижин (Вінницька область), Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг (Дніпропетровська область), Донецьк, Дебальцеве, Маріуполь, Макіївка, Новий Світ (Донецька область), Бурштин (Івано-Франківська область), Запоріжжя, Луганськ та Алчевськ.

За матеріалами газети "Діло"
old_editor, 24.03.2008 13:28



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини