В Україні - 9 мільйонів курців
За даними ВООЗ, наша держава сьогодні займає 17-е місце в списку країн світу, які мають високий рівень поширення паління. Щорічно тільки 35 - 40% курців намагаються перебороти свою пристрасть, усвідомивши руйнівний вплив нікотину на їхній організм. Але багатьом з них не вистачає сили волі довести справу до кінця. Як стверджують фахівці, більшість тих, хто намагається кинути курити, витримує без сигарет максимум кілька місяців. Основна причина зриву - невір´я в успішність спроб позбутися від шкідливої звички.
За словами головного лікаря Київського міського центру здоров´я Отто Стойкі, хронічний прийом нікотину приводить до звикання, зниження чутливості організму до його дії, збільшення числа нікотинових рецепторів і патологічних змін у головному мозку, через що розвиваються численні нервові розлади. Боротьба з нейробіологічними розладами неможлива без лікарського втручання, переконаний пан Стойка.
"Багатьом курцям властивий скепсис, що заважає їм звернутися за допомогою до лікаря, - відзначив фахівець. - Вони вважають, що проконсультувавшись із фахівцем, визнають власне безсилля в боротьбі з нікотиновою залежністю. А нехтувати цим не варто. Сьогодні більшість курців зрілого віку (85-90% від загальної кількості) мають потребу в негайній терапевтичній і психологічній допомозі. Але, на жаль, мало хто з них виявляє бажання почати лікування".
Рятування від нікотинової залежності, на думку експертів, починається зі звичайного роз´яснення пацієнтові біологічної природи залежності. Розуміння курцями суті біохімічних процесів, які відбуваються в їхньому організмі під впливом нікотину, міняють їхнє ставлення до власного здоров´я. Це штовхає їх до відмови від сигарет, що найчастіше супроводжується появою синдрому скасування. Як пояснив Отто Стойка, для багатьох курців підвищення рівня обміну норадреналіну (саме це розуміють під синдромом скасування) викликає дуже неприємні відчуття, які загострюють потребу організму в нікотині.
Щоб кинути курити, чимало курців починають уживати "легкі", "м´які", "з низьким умістом смол", "із системою потрійної вугільної фіксації" сигарети. Але лікарі запевняють, що всі ці позначки виробників на пачках сигарет - усього лише реклама, спрямована на збільшення кількості споживачів їхньої продукції. Насправді ж, хімічні речовини, які додаються під час виготовлення сигарет, не послабляють, а навпаки - підсилюють дію нікотину (у реакції з аміаком, нікотин міняється і стає в 100 разів доступніший для усмоктування в кров).
Фахівці переконують: не варто вірити, що позбутися від тютюнової залежності допоможе проколювання голкою фільтра на сигаретах (мовляв, так в організм попадає менша доза нікотину) або гіпноз: деякі залежні вважають, що за допомогою гіпнозу можна впливати на поводження і звички людей, однак переконливих свідчень успішного застосування методів гіпнотичного впливу на курців поки немає. Як альтернативу сигаретам експерти пропонують нікотинову жувальну гумку, нікотиновий аерозоль або інгалятор: експерти стверджують, що курс відвикання від паління з жуйкою триває шість місяців, а ймовірність відмови від паління становить 40-60%.
У цілому, від паління відмовляються сильні і витривалі люди. Ті ж, кому не вдалося позбутися від шкідливої звички, повинні враховувати те, що заподіюють шкоду не тільки власному здоров´ю, але і здоров´ю інших людей - так званим пасивним курцям.
old_editor, 01.01.1970 05:00