Як і хто в Івано-Франківську наживається на закордонних паспортах

Така ситуація в продовольчому магазині неодмінно викликала би скандал, а ось в Івано-Франківському паспортному столі "ковбасу" продають лише з "хлібом", нав´язуючи до закордонних паспортів ще й сумнівний страховий поліс.

Коли кілька років тому мені в Івано-Франківському паспортному столі (відділі у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб — ВГІРФО) разом із закордонним паспортом видали медичну страховку для виїзду закордон, я одразу здивувалась. В переліку необхідних проплат страховки не було, і ніхто ні словом про неї не згадував. Спробувала заперечити, мовляв, я цього року нікуди не збираюся їхати, а, крім того, її нав´язування є незаконним. Але працівниця паспортного столу запевнила, що страхування вартістю 50 гривень є обов´язковим для вироблення закордонного паспорта. Страховкою я так і не скористалась.

Кореспондент "ГК" вирішив поцікавитись, якою зараз є ситуація з "обов´язковим" страхуванням в івано-франківському ВГІРФО. Як виявилось, страхування нав´язують і далі, щоправда, вже ніхто не заявляє, що без нього неможливо отримати паспорт. Опитавши понад десяток людей, які стояли в черзі на отримання паспорта, ми виявили, що лише одна особа знала про страховку і заздалегідь від неї відмовилась, сплативши за паспорт 220 гривень, а не 270. Усі решта навіть не підозрювали, що заплатили по 50 гривень за страховий поліс, якого не хотіли. "Яка ще страховка? Мені про неї ніхто не казав! — дивується Марія М. з Івано-Франківська. —
Якби я знала, що вони мені її будуть "втюхувати", то точно відмовилася б. Я цього року закордон не збираюсь. Шкода 50 гривень!".

За роз´ясненнями ситуації ми звернулися до начальника Івано-Франківського ВГІРФО Сергія Саїва. Пан Сергій запевнив нас, що вироблення паспорта обійдеться не більше, ніж в 220 гривень і жодних страховок тут ніхто не нав´язує. "Це не від нас залежить, це страховки, і ми як структура МВС не можемо людям їх нав´язувати. Це, швидше, до банку питання і страхових компаній, а ми вимагаємо сплатити лише держмито і інформаційні послуги. В нас скарг від людей про нав´язування сплати за страховку не надходило, бо раніше було помилкове нарахування в банку. Зараз в нас цієї проблеми немає. Якщо це десь робив банк, то ми з ним не пов´язані. Я порадив би людям при сплаті грошей в банку бути уважнішими", — прокоментував Сергій Саїв.

Цілком іншої думки виявилися працівники паспортного столу поверхом нижче. В кабінеті №36, де відбувається прийом документів, нам повідомили, що закордонний паспорт коштує 270 гривень, і на наше запитання чи це з урахуванням страховки, відповіли, що не знають, знають в банку. Дивно, що тепер за довідкою про паспорти треба звертатися в комерційний банк (на першому поверсі ВГІРФО працює відділення банку "Фінанси і кредит", а раніше всі платежі здійснювалися через "Ощадбанк"). Ту саму суму — 270 гривень — нам назвали також в кабінеті №37, де займаються оформленням документів на закордонний паспорт.

Цей 37-ий кабінет, власне, є тією інстанцією, де людині кажуть, скільки ж вона має заплатити за вироблення паспорта. Отже, 270 гривень і ні слова про страховий поліс. Далі ви йдете в банк, сплачуєте 270 гривень (вам же ж казали, що саме стільки) і через місяць стаєте щасливим власником закордонного паспорта і ще якогось страхового полісу компанії "Добробут". Звинувачувати банк в нав´язуванні страховки в цьому випадку безглуздо, адже в банку ви лише оплачуєте рівно стільки, скільки вам сказали, у паспортному столі. Та й не банк, зрештою, видає паспорти і страхові поліси.

В самому факті нав´язування громадянам страхового полісу є кілька підводних каменів. По-перше, медичне страхування не входить в перелік обов´язкових видів страхування, визначених Законом України. По-друге, ВГІРФО як державна структура має право вимагати сплату лише державного мита на виготовлення паспорта (170 грн.), решта кількадесят гривень оплачується за інформаційні послуги та виготовлення довідки про несудимість (за бажанням особи). По-третє, чому саме СК "Добробут"? Страхування при виїзді закордон є обов´язковим, але кожен має право обирати страхову компанію на свій смак і гаманець, крім того, програм страхування є безліч, а в даному полісі СК "Добробут" пропонують найпримітивнішу, до того ж без страхування від нещасних випадків (лише медичних витрат) і без вказаного терміну дії.

Ключ до розгадки може полягати в наступному.

Як повідомив Сергій Саїв, щотижня в Івано-Франківському ВГІРФО оформляється 400-500 паспортів. Такій кількості клієнтів лише в Івано-Франківську могла би позаздрити будь-яка страхова компанія. Якщо припустити, що щомісяця на рахунок СК "Добробут" з обласного центру надходить щонайменше 80 000 — 100 000 гривень, а більшість людей страховками ніколи не скористається, то дохідність такої справи просто вражає.

Як вдалося з´ясувати ГК, нав´язування страховки відбувається практично у всіх паспортних столах України. Можна лише здогадуватись про наявність якогось таємного договору між паспортним столом та СК "Добробут". Можливо, працівники ВГІРФО відпрацьовують ще й агентам страхових компаній? Цілком імовірно, що за спинами своїх начальників.

Дивно, але на страховому полісі не було зазначено телефону івано-франківської філії СК "Добробут", лише адресу, за якою офісу компанії ми не знайшли. В центральному офісі СК "Добробут" у Києві кореспондент "ГК" довідалась робочий телефон пані Галини — представниці компанії в Івано-Франківську. Пані Галина, в свою чергу, пояснила, що даний поліс діє лише рік з моменту його видачі (себто з дня видачі паспорту), і це цілком нормально, що він не покриває нещасні випадки, бо нещасні випадки входять у медичні витрати (?).

Коли ми поцікавились, чому нам разом з паспортом видали страховий поліс саме компанії "Добробут", пані Галина розтлумачила: "Страхування зараз практично входить в закордонний паспорт. Розумієте, коли люди їдуть закордон, всі купляють різні страховки, а вони потім можуть не підтвердитися. Тому паспортна служба уклала договір зі страховою компанією "Добробут", і тепер страховка входить у вартість закордонного паспорта". На запитання, де ж знаходиться офіс компанії в Івано-Франківську, таємнича пані Галина відповіла: "А офісу немає. Я сиджу в паспортному столі".


ЮРИДИЧНА ДОВІДКА:

Якщо людина приходить отримувати паспорт, а їй нав´язують ще страховку якоїсь конкретної фірми, це можна розцінити як надання незаконних переваг юридичним особам з метою отримання матеріальної вигоди, тобто як корупцію. Якби МВС офіційно заключало договори зі страховими компаніями, то мав би бути тендер. І СК "Добробут" мала би право надавати свої послуги лише у випадку перемоги в тендері.
В Івано-Франківському ВГІРФО також створені умови, за яких оплатити державне мито за послуги паспортного столу можливо лише у відділені банку "Фінанси і кредит". В таких діях співробітників органів внутрішніх справ містяться окремі ознаки порушення обмежень, передбачених п. "Г" ч. 3 ст. 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією" — надання незаконних переваг юридичним особам. Цим же законом вести боротьбу з корупцією уповноважено органи внутрішніх справ.


Діана Плай
old_editor, 01.01.1970 05:00



Фоторепортажі

Вибір редакції

Найпопулярніші новини