Слід за іншими продуктами подорожчає і хліб
«Антимонопольний комітет України застерігає гравців хлібної галузі від економічно необґрунтованих дій та неаргументованих заяв, які можуть викликати цінову дестабілізацію в країні», - таку заяву зробив у середу керівник відомства Олексій Костусєв у зв’язку з оприлюдненими намірами об’єднання «Укрхлібпром» та окремих потужних підприємств підвищити ціни на хлібобулочні вироби.
Реагуючи на апелювання пекарів до подорожчання інших видів товарів (соняшникова олія, насіння, курячі яйця тощо) голова АМКУ пан Костусєв продовжує закликати їх «відокремлювати зерна від плевел» у питанні вартості хлібу.
«Антимонопольний комітет здивований одночасними досить голослівними висловлюваннями серйозних гравців ринку хліба. Адже такі декларації, непідкріплені детальними доводами та розрахунками, можуть спричинити хвилю безпідставних коливань цін на продукт, від якого залежить життя мільйонів людей. Це обурливо і неприпустимо, тому розпливчаті прогнози пекарів я не можу назвати інакше як намаганням напружити ситуацію і вплинути на громадську думку», - зазначили у прес-службі Комітету.
На переконання Голови Антимонопольного Комітету України, непорозуміння та суперечки виробників хліба із ДАК «Хліб України» щодо постачання борошна не повинні жодним чином відображатися на населенні. «Навіщо виносити сміття з хати і вдаватися до публічних звинувачень? Невже суспільству не вистачило створеної влітку хлібної кризи, яку нам вдалося оперативно владнати? У вас є питання, є реальні підстави для дій — давайте разом аналізувати їх і узгоджувати крок за кроком, а не піднімати ґвалт», - обурюється Олексій Костусєв. Посадовець додає, що якщо зловживання повторяться знову — Комітет буде вимушений застосувати жорсткі санкції. За його дорученням усі регіональні відділення Комітету тримають це питання на постійному контролі і будуть ретельно розслідувати кожен випадок підвищення цін на хліб на предмет обґрунтованості. До перевірки суб’єктів господарювання, які діють на хлібному та суміжних ринках, вже взялися відділення в Одеській, Миколаївський, Вінницькій, Луганській, Харківській областях та в Криму. Відповідні заходи будуть вжиті і в інших регіонах у разі підвищення цін, обіцяють у відомстві.
Нагадаємо, улітку Україну вже зачепила хлібна криза, пов’язана з посухою, коли через погані погодні умови у державі загинула третина зернового урожаю. Відтоді хлібопекарні та реалізатори цієї продукції почали піднімати ціну на неї. Хоча і не повністю, але тоді питання вдалося врегулювати, зокрема, завдяки наполегливим зусиллям Антимонопольного комітету України. Однак, якщо тоді велика частина цінових ініціатив базувалася на спекулятивних цілях, то сьогодні виробники соціальної випічки не збираються зважати на зауваження АМКУ, оскільки тепер, за їх словами, у них є всі об’єктивні підстави для підняття цін.
Як відомо, результатом роботи органів Комітету в червні цього року стало зниження вартості масових «соціальних» сортів хліба до попереднього рівня. Зокрема, в Полтавській, Львівській, Дніпропетровській, Сумській, Чернігівській, Тернопільській, Волинській та інших областях. В деяких випадках ціни знизилися до 20%, а підприємства почали виготовляти нові «соціальні» сорти хліба, більш дешеві, ніж аналогічні, що випускалися раніше.
Сьогодні голова Антимонопольного комітету України Олексій Костусєв називає невмотивованою пропозицію «Укрхлібпрому» ввести єдиний для всіх підприємств максимальний рівень рентабельності в 10%. «Від цього можуть постраждати споживачі, оскільки, поза сумнівом, ті, хто сьогодні має нижчу рентабельність, підвищить її рівень, що призведе до зростання цін на хліб. Відтак я закликаю і місцеві органи влади, особливо в тих регіонах, де існує монополія на цьому ринку, бути максимально розсудливими і захистити «соціальний» хліб», - цитує свого керівника прес-служба АМКУ.
За висновками Комітету, регіональні ринки хліба залишаються монополізованими у Вінницькій, Волинській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях, а також у місті Києві.
old_editor, 01.01.1970 05:00