Романюк звернувся до Каліфіцького, Сала і Кміта із приводу мирних зібрань

                                                                                                          У К Р А Ї Н А
                                                                ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
                                                                Депутат обласної ради
                                                                Фракція «Блок Юлії Тимошенко»
                            78200 Івано-Франківська область, м. Коломия, площа Відродження,18. 

                                                                                            „ 22 ” травня 2013 р. № 30
                                                                                               Прокурору 
                                                                                                Івано-Франківської області
                                                                                                Каліфіцькому О.А.

                                                                                   Начальнику ОУ УМВС в області
                                                                                  Сало О.М. 

                                                                                             Начальнику СБУ
                                                                                             в Івано-Франківській області
                                                                                            Кміту А.Ф.


                                          ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ 

В зв’язку з оприлюдненням у пресі Рішення Європейського суду з Прав Людини, у справі громадянина України Олексія Вєренцова проти Держави Україна, який остаточно встановлює юридичний факт відсутності в українському законодавстві будь-яких законних підстав - забороняти проведення мирних зібрань громадян, не встановлено точної процедури завчасного попередження влади про його проведення в часових термінах, а також враховуючи протиправність винесення українськими судами рішень і вироків проти безпідставно затриманих учасників мирних зібрань, звертаюся до вас з проханням довести до всіх своїх підлеглих, структурних підрозділів та посадових осіб інформацію щодо принципового змісту рішення ЄСПЛ.
Прошу довести до своїх підлеглих наказ про категоричну заборону вчиняти у подальшому будь-які затримання та арешти громадян, застерегти щодо ухвалення судами протиправних рішень заборонного характеру стосовно вільного права громадян на проведення мирних зібрань, а також притягнення до будь-якої відповідальності незаконно затриманих працівниками міліції громадян-учасників мирних зібрань, відмовляти апеляційною інстанцією апеляції громадян на протиправні рішення суду першої інстанції, вимагати від прокурорів всіх рівнів здійснення термінового контролю стосовно беззаперечного дотримання законності у даному питанні, всіма органами місцевого самоврядування (міськими радами, міськвиконкомами, сільрадами) правоохоронними органами та судами області.
Додаток: інформація і коментар з рішення ЄСПЛ — 1 (один) аркуш.

Депутат обласної ради Юрій Романюк

ДОДАТОК:

Євросуд: Забороняти акції протесту в Україні - незаконно, затримувати їх учасників - злочин
27.04.2013 21:10

Україну зобов'язали виплатити 6 тисяч євро чоловіковi, якого ув'язнили на три доби за відмову припинити акцію протесту
Проведення акцій протесту та мітингів у нашій країні регулюються ще... радянськими законами 1988 року. Проте 11 квітня Європейський суд з прав людини назвав цю практику неприпустимою та незаконною.
Євросуд постановив: в Україні нині не існує жодного закону, який може забороняти мирні зібрання, зобов'язувати попереджати про них за 10 чи 5 днів, а також дозволити затримувати учасників мітингу за порушення порядку проведення цього мітингу.
Тому рішення українських суддів про заборону громадських акцій чи пікетів незаконне. А дії правоохоронців, які затримують людей за "порушення порядку організації та проведення мітингів і демонстрацій", -- злочинне.
Про це -- у розмові "Експресу" з Олексієм Вєренцовим, який відсудив в України 6 тисяч євро за порушення свого права на мирні зібрання.
-- Що змусило вас звернутися по захист до Євросуду з прав людини?
-- Два з половиною роки тому менi дали три доби адмінарешту за те, що проводив мирні акції під стінами обласної прокуратури та відмовився їх припинити на вимогу міліції. Правоохоронці заявили, що своїми акціями ми заважаємо руху автотранспорту. Але ми ніяких законів не порушували -- лише ходили через пішохідний перехід.
Тоді районний суд присудив мені три доби адмінарешту за "порушення порядку організації і проведення мітингів
та демонстрацій". Я подав апеляцію, яку відхилили. Відсидів три доби і звернувся до Європейського суду з прав людини. Там підтвердили: мене затримали незаконно. І тепер держава Україна має заплатити мені 6 тисяч євро моральної компенсації.
-- Ви називаєте це рішення "знаковим для всіх українців". Чому? 
-- Право на мирне зібрання в нашій країні передбачене Конституцією України. Проте, як йдеться в рішенні Європейського суду, в Україні немає порядку заборони мирних зібрань. Це означає, що проведення акцій нам ніхто не може заборонити. Немає у нас такого закону.
Крім того, у нас немає жодного закону, який зобов'язує попереджати про проведення акції за 10 діб. Є формулювання -- "завчасно" попередити. А завчасно може бути і за 5 хвилин до акції.
І ще одне. У рішенні йдеться про те, що міліціонери не можуть затримувати громадян "за порушення порядку організації та проведення мітингів і демонстрацій". Бо такого порядку в нашій країні також не існує.

-- Але ж, ухвалюючи рішення, кожен суд має спиратися на Закон! Чому тоді в нас затримують людей за мирні демонстрації, як-от, скажімо, у Межигір'ї?
-- Суд має керуватися чинним Законом. А єдиним документом, який на сьогодні встановлює порядок проведення демонстрацій в Україні, є указ, прийнятий ще у 1988 році в СРСР. Але він уже давно не підлягає до застосування!
У цьому і полягає важливість рішення Євросуду у моїй справі. У рішенні зазначено: "Втручання у право заявника на свободу мирних зібрань не було передбачене Законом". Це речення позбавляє українські суди та інші органи влади можливості використовувати у своїй діяльності законодавчі акти колишнього СРСР при розгляді справ, пов'язаних із правом громадян на свободу мирних зібрань.
У рішенні чітко вказано: будь-яке мирне зібрання в Україні не може бути заборонене доти, доки парламент не схвалить спеціальний закон, де буде врегульоване право проведення демонстрацій та мирних зібрань.
Крім того, рішення Європейського суду заборонило українській міліції застосовувати до мітингувальників адміністративну або кримінальну відповідальність. І тепер будь-яка особа чи громадська організація, якій заборонили проводити мирні зібрання, або яких затримали під час мітингів чи акцій, має право звернутися до Євросуду -- і виграє його.
-- Але ж моральну компенсацію вам платитиме Україна, а не судді!
-- Шість тисяч євро збитків мені й державі завдав майор райвідділу мiлiцiї Маруняк, який мене затримав, суддя 
райдусу Серьодкіна, яка посадила мене на три доби, і суддя апеляційного суду Романюк, який відхилив мою апеляцію.
Тому я вимагатиму вiд Міністерства юстиції, аби воно позивалося до цих трьох осіб. Наше законодавство передбачає право регресної вимоги: після того як я отримаю шість тисяч євро, Мін'юст має звернутися до всіх трьох згаданих осіб з вимогою відшкодувати держбюджету по дві тисячі євро за завдані ними збитки.
Оля ПІЛІЩУК

До слова:
За роки незалежності Україна на виконання рiшень Страсбурзького суду вже виплатила своїм громадянам майже 147 мільйонів гривень компенсацій за порушення прав людини. 

Леся, 23.05.2013 11:27



Вибір редакції

Найпопулярніші новини