Відбулася прем’єра документальної стрічки «Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919 - 1939»

В четвер, 22 березня з нагоди 100-річчя Пласту – Національної скаутської організації України в театрі кіно «Люм’єр» відбулася прем’єра документальної стрічки «Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919 - 1939».

Перед самим показом, також пройшла прес-конференція творців стрічки. З представниками ЗМІ зустрілися продюсер фільму – Тарас Чолій, режисер – Тарас Химич, акторка – Олександра Люта, директор театру-кіно «Люм’єр» - Лідія Шкрібляк, організатор показу, пластун – Тарас Зень. Івано-Франківськ став 4 містом де провели прем’єру фільму, такі ж презентації пройшли вже в Ужгороді, Львові та Тернополі.

Режисером стрічки є відомий український кліпмейкер – Тарас Химич, знаний за відеороботами гуртам «ТНМКонго», «Скрябін», «Тартак», «Гайдамаки», «Фліт», а також за документальними фільмами «У рамках долі» та «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941».

Нова робота кіностудії «Invert Pictures» і «Західно-Українського центру історичних досліджень провадить оповідь про Карпатську Україну трьома лініями: документальною, засобами «живої історії» (інтерв’ю) та художньою реконструкцією окремих епізодів. Відтак усі три складові підсилюють сприйняття тієї правди, яка досі лишається невідомою багатьом в Україні. Цікавим є те, що частину ролей у стрічці грали львівські пластуни.

Над фільмом команда працювала впродовж 2010-2012 років, загалом понад 15 місяців.

«Срібна Земля» є новою спробою усвідомлення історичної ролі Закарпаття для України та Центрально-Східної Европи вцілому. Багатонаціональний край у минулому неодноразово ставав причиною воєн і геополітичних конфліктів. Зйомки фільму проводилась у тих самих географічних місцях, про які йдеться у історичних хроніках і розповідях. Незвичний формат фільму - це  новий досвід для українського документального кіно, який творці нарекли «епічним документальним кіно». У звуковій палітрі фільму гармонійно поєднані авторська та етнічна музика, зокрема подарунком глядачам згодом буде музична збірка під назвою «Музика Срібної Землі».

Стрічка відрізняється від звичних зразків української документалістики завдяки формату «Discovery», що передбачає використання сучасних ракурсів та технічних засобів при зйомці, робить фільм близьким до художнього, адже велику частину сюжетів у ньому грають професійні актори, робиться акцент на передачі емоцій, переживаннях простих людей.

Як зазначив Тарас Химич: «Ті два роки, що створювався фільм, ми мали насолоду від натурних зйомок у Карпатах. Там надзвичайна краса! Щоб охопити одним кадром розлогі гірські краєвиди ми запросили із Києва спеціальний керований дельтаплан. Пропрацьовували кожну дрібничку, скажімо, довелося купувати у США оригінал газети «The New York Times», де публікувалися репортажі про тодішні події на Закарпатській Україні. Також для зйомок відшукали точно те гірське місце, де галицькі пластуни нелегально переходили кордон переносячи зброю закарпатським побратимам».

Тривалість фільму 80 хвилин. Жанр – ігрове документальне кіно. Студія «INVERT PICTURES». Стрічку створено за підтримки Львівської міської ради, доброчинців і меценатів.

Леся, 23.03.2012 08:43



Вибір редакції

Найпопулярніші новини