У Верховній Раді зареєстровано проект закону про посилення відповідальності власників собак та інших домашніх тварин за порушення правил їх утримання. Цей документ передбачає кримінальну відповідальність до 12 років ув’язнення для тих осіб, чиї домашні улюбленці напали на людей.
Автор законопроекту народний депутат від БЮТу Володимир Левцун пропонує передбачити у Кримінальному кодексі України кримінальну відповідальність за порушення правил утримання тварин, якщо це призвело до загибелі або травмування людей. Свою позицію депутат пояснює тим, що наразі власникам агресивних порід собак подібні інциденти сходять з рук. Також він наводить статистичні дані Міністерства охорони здоров'я, які свідчать про те, що протягом 2008 року до медиків зі скаргами на укуси собак звернулося 84057 громадян, причому лише чверть цих людей були покусані безпритульними тваринами.
Чого ж конкретного вимагає нардеп? У проекті закону пропонується позбавляти волі на термін від восьми до десяти років тих власників собак, котрі порушили правила утримання домашніх тварин і це призвело до загибелі людини. Також депутат ВР вимагає садити до в’язниці на десять-дванадцять років безвідповідальних власників, якщо нехтування ними правил утримання тварини призвело до загибелі двох і більше осіб або неповнолітньої дитини. А якщо собака нанесла людині тяжкі або середньої тяжкості тілесні ушкодження – позбавляти її господаря волі на термін від трьох до п'яти років.
У законопроекті пропонується заборонити особам, яким не виповнилося 16 років, психічно хворим людям або особам, що фізично не здатні управляти тваринами, супроводжувати потенційно небезпечних собак. Вигулювати собак дозволити тільки на повідцю, з прикріпленим до ошийника особистим номерним знаком, а собак бійцівських і службових порід – обов'язково на короткому повідцю (не більше 0,7 м) і в наморднику.
Пропонується заборонити приводити тварин (окрім собак-поводирів) в приміщення магазинів і кафе (крім спеціалізованих установ для тварин), об'єктів громадського харчування, установ охорони здоров'я, освіти і культури, на територію дитячих і спортивних майданчиків, а також перевозити тварин у ліфтах без згоди інших пасажирів.
Прокоментувати проект закону погодився голова Калуської організації мисливців та рибалок Василь Фединяк. Зокрема, він наголосив, що цей законопроект дещо жорсткий, адже інколи собака може зірватися з прив’язі і покусати людину не з вини власника. Але є й інший бік медалі. Господарі деяких порід собак, наприклад бійцівських, нехтують правилами утримання тварин, розвиваючи при цьому в них агресивність.
– Є люди, які спеціально навчають собак агресивності, бо їхні домашні утриманці беруть участь у собачих боях та інших змаганнях, які потребують жорстокості і сили, – продовжує Василь Фединяк, – але вони можуть безвідповідально утримувати тварин, не турбуючись про безпеку оточуючих. Тоді кримінальна відповідальність й була б доцільною. Але в усіх інших випадках слід лише зробити більшими штрафи.
У різних містах України існує заборона утримувати собак бійцівських порід. Наприклад, відповідну ухвалу, в якій перелічено собак бійцівських порід, які забороняється тримати дома, а також звернення до мешканців міста відмовлятися від агресивних собак і правильно виховувати тварин (бо можна і звичайного пуделя виховати дуже агресивним), прийняли депутати Львівської міської ради. У переліку заборонених – 14 порід, які визнані найбільш агресивними у світі.
На думку голови Калуської організації мисливців та рибалок, якщо будуть внесені зміни до Кримінального кодексу України, тоді не потрібно буде приймати рішення, які забороняють чи регулюватимуть правила утримування певних порід тварин, на рівні міських рад.
Щоб не наражати пересічних мешканців на небезпеку, яка може чекати їх з боку агресивних собак, у містах існують спеціально відведені місця для їх прогулювання. У Калуші – це березовий лісок у районі Домбровського кар’єру. Але В. Фединяк не приховує того, що не всі власники таких тварин дотримуються цих правил.
Віра Любинець